Güvenli internet ipuçları...

Güvenli internet ipuçları...

 

Pc net’ in Ocak sayısında çıkan ve hürriyet’ in internet sayfasında da yayınlanan güvenli internet ipuçlarını aktarmak istedik. İnternete girerken neler yapılması gerektiğini Pc Net bu yazısında açıklamış. Güvenli bir internet için neler yapılabilirmiş biraz inceleyelim.

Bilgisayar başındayken bazen küçük bir problemle karşılaşırız fakat çözmek için harcadığımız zaman çok büyük olur. İnternet gibi engin bir denizde, tuzaklara düşmeden güvenli şekilde gezinti yapmanın ipuçlarını öğrenmek ister misiniz? İşte basit ama etkisi büyük önlemler…

 

Facebook profilinizi yabancılardan gizleyin

İnternetten edinilen kişisel bilgiler üzerine kurulan dolandırıcılık modelleri gün geçtikçe artıyor. Facebook hesabı açan herhangi birinin kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemek için profilinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlamak yararınıza olacaktır.

 

Önemli adresleri tarayıcınıza elle girin

Bankaların online şubeleri, e-posta servisleri ve anlık mesajlaşma sitelerinin gibi güvenliğin büyük önem taşıdığı adresleri tarayıcınızın adres çubuğuna elle girmelisiniz. Bu sayede doğru adrese gittiğinizden emin olabilir ve kullanıcı adı, parola gibi bilgileri yabancı ellere teslim etmeyeceğinizden kuşku duymazsınız.

 

Güvenli bağlantı simgesini kontrol edin

Özelikle banka şubelerinde olmak üzere güvenli bağlantı gerektiren tüm web sayfalarında tarayıcınızın durum çubuğunda yer alması gereken asma kilit simgesini kontrol edin. Bu simge, sayfadaki formlara girdiğiniz verilerin şifrelenerek yerine ulaşacağı ve başkaları tarafından elde edilemeyeceği anlamına gelir.

 

Banka işlemlerinizde ekran klavyesi kullanın

Kişisel bilgilerinizi verdiğiniz, kullanıcı adı ve parolalarınızı girdiğiniz sayfalarda, site tarafından sunulan bir ekran klavyesi varsa mutlaka kullanın. Bankaların online şube girişlerinde genellikle bulunan bu seçenek yerine Windows’un ekran klavyesini de tercih edebilirsiniz.

 

E-posta’lardaki bağlantılara güvenmeyin

Herhangi bir hizmetteki kullanıcı hesabınıza giriş yapmanızı isteyen e-posta mesajları, doğru yerden geliyormuş gibi görünseler bile güvenilir olmayabilir. Aldığınız bir e-posta üzerine hesabınızı kontrol etmek isteseniz bile e-postadaki bağlantılardan birine tıklayarak siteye gitmek yerine yeni bir tarayıcı penceresi açarak adresi kendiniz yazın.

 

Zincir e-postalara inanmayın

Zincir e-postalar çoğunluğu eğlence içerikli olmak üzere kullanıcılar arasında durmadan dolaşıp duruyor. Sizi herhangi bir konuda uyaran, harekete geçmeye veya destek vermeye davet eden e-postaların altındaki imzaya şüpheyle yaklaşın. Geçmişte bu tip e-postalara adı karışan birçok akademisyen e-postalarla ilişkisinin olmadığını beyan etmişti.

 

Şirket bilgilerinizi girerken iki kere düşünün

İnternet ortamında kişisel bilgileriniz gibi şirket bilgilerinizi de kem gözlerden dikkatle sakınmalısınız. Geçtiğimiz yıllarda internetten edinilen bilgilerle birçok şirkete sahte faturalar gönderildiğine şahit olmuştuk. Böyle bir durumla karşılaşmamak için şirket bilgilerinizi herhangi bir internet sitesine verirken çok dikkatli davranın.

 

Önemli e-postaları salt metin olarak gönderin

Bazı e-posta kullanıcıları HTML kodları ve çeşitli biçimlendirme özellikleri içeren e-postaları doğru şekilde görüntüleyemeyebilir. Bu yüzden sizin için hayati önem taşıyan, acilen ulaşması gereken e-postalarınızı salt metin olarak göndermeyi tercih edin.

Kaynak :Pc Net Ocak Sayısı


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !